Život už mne dávno naučil,
že hudba a poezie
jsou na světě to nejkrásnější,
co nám život může dát.
Kromě lásky ovšem.

(Jaroslav Seifert)

Kronika naší školy uvádí, že byla založena ve školním roce 1949/1950 jako pobočka Hudební školy v Biskupské ulici. Jak už to tak bývá jeden jediný rázný muž – topič hostivařských filmových ateliérů přinutil a přesvědčil úřady o tom, že je třeba odborně vést nadané děti, a tak se “nehostinné a začouzené místnosti vinárny U Karasů” staly svědky obětavé činnosti rodičů, oprav, vypůjčeného i darovaného zařízení, prvních učitelů a prvních sedmdesáti žáků hudebního oboru.

Od roku 1953 jsme již samostatnou školou, první v Praze 10 a dnes máme 45 učitelů, kolem 850 žáků a čtyři umělecké obory. Obě naše budovy najdete v zahradách, hlavní sídlo školy – v ulici Olešské (budova byla postavena 9. 4. 1974), pobočku v ulici U Nových Vil (budova byla postavena 4. 11. 1931).

Pro prezentaci školy vystavujeme výtvarné práce studentů v hlavní budově Olešská i v pobočce U Nových vil. Vystoupení žáků pořádáme v koncertním sále Vítězslava Nováka v budově Olešská. Kapacita sálu je 134 diváků. Dále naši žáci vystupují v Atriu na Žižkově, Divadle U Hasičů, Libeňském zámku, kostele sv. Šimona a Judy, Kapli Korunní 60, koncertním sále Pražské konzervatoře a mnoha dalších místech Prahy. Naši žáci se rádi účastní také akcí, které pořádají externí organizace (Maraton ZUŠ, Komora architektů, Magistrát Prahy 10 atd.) Naši absolventi výtvarného oboru mají nevídanou úspěšnost u přijímacích zkoušek na střední i vysoké školy uměleckého zaměření. Žáci hudebního oboru často zaznamenávají úspěchy na hudebních soutěžích všech stupňů včetně celostátního kola.