Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ v Komorní hře s převahou smyčcových nástrojů
Motto: Kde se spolupráce mění v přátelství a hudba v dialog
Ve dnech 13. a 14. března 2026 se konalo krajské kolo v komorní hře. Paní učitelka Mgr. Hana Heřmánková sestavila na začátku školního roku tři klavírní tria a práce mohla začít. Brzy přestala stačit hodina vyhrazená pro nácvik a děti se obětavě scházely k nácviku i v neděli v podvečer. Soutěžení v krajském kole předcházelo školní kolo, četná vystoupení na interních koncertech či v Senátu, protože program je třeba nejen nacvičit, ale zahrát veřejně, aby se usadila tempa, souhra, dynamika.
Toto vše vyžaduje velké nasazení nejen od dětí, ale i od pedagogů. Ovšem tvrdá práce se vyplatila.
Ve 2. kategorii do 11 let si naše trio ŠAŠ ve složení Štěpánka Zahradníková, Štěpán Juran a Anita Tvrdá vybojovalo skvělé 1. místo.
Ve 3. kategorii do 13 let získalo trio BAF ve složení Anna Zahradníková, Felix Espinoza a Alžběta Vítová 2. místo.
Ve 4. kategorii do 15 let získalo trio Olešská 2. cenu. Členy jsou Zuzana Petříková, Karel Hájek a Xinzhi Sofie Zhang. Kája odjel týden před soutěží na lyže, kde onemocněl, a přesto dokázal vystoupit s triem a nepokazit týmovou práci. Děkujeme. Sofie zahrála na klavír skvěle a v minulém ročníku by byla jistě kandidátem na cenu za vynikající interpretaci (letos se žádné neudělovaly).
V kategorii smyčcová dua do 13 let získaly Nataliia Sush a Eliška Zelenohorská 2. místo. Jejich pedagogem je Bc. Tereza Voda, DiS. Gratulujeme!
Hra v komorním uskupení není jen o notách a hudebním vývoji – je to naslouchání jeden druhému. Děti zde zjišťují, že výsledek nezávisí jen na nich, ale na vzájemné spolupráci, schopnosti se domluvit. Komorní hra buduje hluboké sociální vazby, vznikají silná přátelství.
Závěrem nezbývá než poděkovat všem pedagogům, kteří se na přípravě soutěžních čísel podíleli.
Jsou to:
Mgr. Hana Heřmánková, Mgr. Petr Šporcl, BcA. Jan Sedláček, PaedDr. Jaromíra Šnederflerová, Mgr. Tatiana Zakharchenko, Mgr. Miroslava Honzová a Bc. Tereza Voda, DiS.
Děkujeme též rodičům za podporu, jejich čas a spolupráci!!!